CARITAS

PROJEKT WSPÓŁPRACY PRZEDSZKOLE – CARITAS

Człowiek jest wielki nie przez to,

co ma

nie przez to, kim jest,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

W roku szkolnym 2019/2020 koordynator: patrycja Jurczyńska-Fedak

W roku szkolnym 2018/2019 koordynator: Patrycja Jurczyńska-Fedak

W roku szkolnym 2017/2018 koordynator: Celina Kitowska

W roku szkolnym 2016/2017 koordynator: Celina Kitowska, Maria Szpakowska

W roku szkolnym 2015/2016 koordynator: Patrycja Jurczyńska-Fedak, Marta Zakrocka

Plan współpracy z Caritasem oparty jest na wzajemnych wizytach przedszkolaków w siedzibie instytucji Caritas w Trąbkach Wielkich oraz na wizytach podopiecznych Caritasu w naszym przedszkolu (odwiedziny w grupie Biedronek i Sówek), podczas których przygotowywane są krótkie inscenizacje - niespodzianki dla podopiecznych i pracowników Caritasu z okazji świąt i innych uroczystości.

Cele ogólne:

• kształtowanie otwartości na drugiego człowieka

• kształtowanie umiejętności odczuwania emocji, intencji i pragnień innych osób, rozumienia innych i współodczuwania

• zachęcanie do nawiązywania, kształtowania i utrzymywania zróżnicowanych kontaktów społecznych z osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi

• zapoznawanie ze sposobami efektywnego komunikowania się i rozwiązywania sytuacji trudnych

• kształtowanie umiejętności twórczej współpracy w grupie

• zachęcanie do poznawania własnych uczuć i emocji oraz rozumienia na ich podstawie własnego zachowania, a także kierowania nim

• kształtowanie moralności (zwracanie uwagi na bycie dobrym dla innych ludzi-wartości etyczne)

• rozwijanie postawy opiekuńczej wobec wszystkiego, co wymaga pomocy człowieka

• uwrażliwienie na inność (niwelowanie uprzedzeń, stygmatyzacji i stereotypów)

• przekazywanie wartości uniwersalnych (szacunek dla życia, pracowitość, sprawiedliwość, prawdomówność, uczynność, przyjaźń, koleżeństwo, wzajemna pomoc, bezinteresowność, piękno)

Cele operacyjne/przewidywane osiągnięcia dzieci:

• chętnie pomaga innym odczuwając z tego radość i satysfakcję

• wykazuje zachowania empatyczne

• nazywa swoje emocje i emocje innych ludzi

• potrafi zrezygnować z czegoś na rzecz innych

• jest otwarte na drugiego człowieka/wie, że trzeba pomagać osobom niepełnosprawnym ruchowo i intelektualnie.

Treści edukacyjne/podstawa programowa:

1. (1,2,4), 3. (1,2,3,4), 7. (1), 8. (1), 15. (5)

Plan współpracy na rok szkolny 2019/2020

Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.”

Kwiecień 2020